Tohum yatağı nasıl oluşturulur ve sebze bahçesi fideleri nasıl yapılır

Bir fidanlıktan satın almak yerine tohumları çimlendirmek ve daha sonra bahçeye nakletmek için kendiniz fide yapmak zor değildir. Bitkiler bir tohum yatağında yetiştirilir, filizlenme için şunları yapabilirsiniz tohum kasesi yapmak Geleceğin bahçe bitkilerinin yetişebileceği ve yaşamlarının ilk günlerini geçirebilecekleri bir ortamı nasıl kolayca oluşturabileceğimize bir göz atalım, tek gereken basit bir kutu ve biraz saksı toprağı.

Bu makalede, aile bahçesi için uygun basit bir tohum kasesini kendi kendimize üretmek istediğimizi varsayalım. küçük bir kaset Çimlenmeden birkaç gün sonra, genç fideler tipik siyah saksılar gibi daha büyük kaplara taşınmalıdır. Tohum tepsisi yapmanın neden yararlı olduğunu ve pratikte nasıl kullanılacağını birlikte öğrenelim.

İçindekiler

Tohumdan başlamak: tasarruf ve memnuniyet

Bir tohum yatağında kendi fidelerinizi yetiştirmek, sebze bahçesi yetiştirenler için yararlı bir sistemdir, çünkü önemli ölçüde hem paradan hem de yerden tasarruf Ayrıca ne yetiştirileceğini planlamayı da kolaylaştırır. Zaman nedeniyle, fidanlıklardan satın alınan fideleri de nakledebilirsiniz, ancak fide satın almak tohum paketleri satın almaktan çok daha maliyetlidir. Bu nedenle aşağıda tohumun çimlendirileceği bir tohum kutusunun nasıl inşa edileceğini açıklıyorum, tartışma daha sonra tohum yatağında devam ediyor, küçük fideleri yeniden paketledikten sonrasebze bahçesine ekilene kadar kavanozlarda saklanır. Memnuniyet Tohumun filizlendiğini görmek paha biçilemez, bu yüzden sizi aşağıdaki ipuçlarını uygulamaya davet ediyorum, pişman olmayacaksınız.

Ekim yapmanın avantajı

Fidenin nakledilmesinin, açık toprağa doğrudan ekime, tohumun doğrudan bahçeye yerleştirilmesine göre çeşitli avantajları vardır. İşte bunlar:

  • Daha az mantar hastalığı ve haşere Tohum kutusu, tohumun tarladakinden daha kontrollü koşullar altında çimlenmesini sağlar (steril toprak, düzenlenmiş sıcaklık, belirlenmiş nem). Fideler sağlıklı büyür, tohumlar hayvanlar ve böcekler tarafından yenmez veya taşınmaz.
  • Zaman kazanımı ve daha iyi programlama Sıcaklığı kontrol ederek fideler daha erken gelişir, ekinleri planlayabilirseniz bahçe toprağı daha rasyonel kullanılır ve bu da aynı arsada daha fazla ürün elde etmenizi sağlar.
  • Sebze bahçesinde yer kazanmak. Ekim, bahçe yataklarındaki alanın daha iyi kullanılmasını sağlar: aslında, açık toprağa ekim, bazı tohumların çimlenmemesi ve sıralarda boş alanlar bırakması riskini taşır. Tohum yatağı ayrıca gerçek tohum yatağında yer tasarrufu sağlar.
  • Geliştirilmiş yabani ot kontrolü. Ekim sırasında, zaten gelişmiş olan fideler toprağa yerleştirilir ve temiz, işlenmiş bir toprak bulur. Bu, yabani otları kontrol etmeyi çok daha kolay hale getirir.

Tohum kutusu yapmak için ne kullanmalı

Tohum kutusu basit ve ucuz bir sistemdir; tek yapmamız gereken inert malzemeden bir kutu ve biraz topraktır ve ardından ekime başlayabiliriz. İdeal olarak, nemle çok fazla zarar görmeyen ve küf oluşumunu teşvik etmeyen malzemeler kullanılmalıdır, böylece yeniden kullanılabilirler. Plastik veya polistiren bir kutu Ahşap daha az uygundur çünkü suyu emer ve mantar barındırabilir, demir ise paslanır.

Ekilecek doğru toprak

Tohum yatağımız için bir miktar hafif toprakla karıştırılmış siyah, asidik olmayan turba toprağı kullanmalıyız. Sarışın turba asidiktir ve bahçe fideleri için pek iyi değildir. İyi bir 'tarif' karıştırmaktır siyah turba, bahçe toprağı ve silis kumu Yaklaşık olarak eşit parçalar halinde. Alternatif olarak hazır saksı toprağı satın alın ekim için özel toprak olması ve organik olması daha iyidir. Her durumda, substrat aşağıdaki gibi olmalıdır çok iyi kendi̇mi̇z üretmeye karar veri̇rsek, elemek i̇yi̇ olur.

İlk ekim aşaması için toprak zorunlu değildir: toprak kullanımına ilginç bir alternatif sistem, tohumları scottex içinde çimlendirmektir.

Sebze bitkileri nasıl ekilir

Bir tohum kutusuna ekim yapmak çok basittir: kutuyu aşağıdakilerle doldurursunuz 3 cm toprak satın alınmış veya yukarıda açıklandığı gibi kendi üretiminiz olmalıdır. hafif ıslak Kesinlikle ıslak değil. Dozajlı su vermek için en iyisi bir atomizör püskürtücü Cam temizleme deterjanlarında olduğu gibi, deterjan kaplarının yeniden kullanılması durumunda, kalan kimyasalların temizlenmesi için çok dikkatli olunması gerektiği açıktır.

Nemli toprak tabakası hazır olduğunda tohumları koyarsın birkaç milimetre derinliğinde karıklara yerleştirin ve ardından iyi elenmiş bir toprak tabakası ile örtün. hafifçe bastırın toprağı çok fazla sıkıştırmadan tohumlarımızın üzerine serpin.

Tohumlar toprağa yerleştirildikten sonra, fideler ortaya çıkana kadar bir TNT tabakası ile örtülür. Çimlenmek için tohumun sadece ideal sıcaklık Doğru sıcaklık sebzeden sebzeye değişir, örneğin domates ve biber için yaklaşık 25 derecedir. Bununla birlikte, büyümek için fidenin sadece ısıya değil aynı zamanda ışığa da ihtiyacı olacaktır, bu nedenle sadece ilk aşama örtü altında gerçekleştirilebilir.

Bu nedenle filizlendikten sonra kutumuzu tohum yatağında ışıklı bir noktada tutmamız gerekir, alternatif olarak neon veya LED gibi yapay ışıklar kullanabiliriz. Aydınlatma koşullarının doğru olup olmadığını sık sık kontrol etmemiz gerekir, ışık yeterli değilse fidelerin 'döndüğünü', yani yukarı doğru ince bir şekilde gerildiğini ve fotosentez eksikliği nedeniyle sarardığını göreceğiz.

Ekimden önce tohum kabuğunu yumuşatmak için tohumları ıslatmak, genellikle 24 saat bekletmek faydalı olabilir; ilginç bir fikir de papatya banyosu yapmaktır.

Fidelerin taşınması: Yeniden dikim

Tohum yatağımızdaki fideler iki kotiledon yaprağı açtı Bitki sadece ilk iki küçük yaprağa sahip olduğu sürece, küçük kökleri henüz tam olarak gelişmediği için travma olmadan taşınabilir. Ancak ilk gerçek yapraklar ortaya çıktığında, nakil işlemi sırasında kopabilecek yan kökçükler de yayılır.

Yer değiştirme işlemi şu şekilde adlandırılır yeniden fiyatlandırma ve uygulaması zor değildir: toprağı ıslatır ve fideleri bir sopa yardımıyla çekersiniz, ancak genç mahsuller yeni oluştuğu için işlem incelik gerektirir.

Fideler tohum yatağında büyüdükten sonra bardak veya kavanoz içinde tepsiler Tohum yatağında saklanırlar. Burada köklerinin toprak somununu sarmasını beklerler, böylece açık tarlaya sorunsuz bir şekilde nakledilebilirler.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön