Sümüklü böcek tuzakları: Lima Tuzağı

Sümüklü böcekler ve salyangozlar sebze bahçesi için gerçek bir bela olabilir: bu obur küçük hayvanlar genellikle genç fideleri, özellikle de salata ve pazı gibi yapraklı sebzeleri mahveder. Sümüklü böcek tehdidini daha önce ayrıntılı olarak inceledik, şimdi onlarla mücadele etmek için yararlı bir araçtan bahsedelim: Lima Trap® tuzakları.

Fikir etkili olduğu kadar basittir. Bu, sümüklü böcek ilacını depolamak için bir şemsiye 'gölgelik' ile kaplı bir tepsiden oluşan bir dağıtıcıdır. Bu tuzak, sümüklü böcek önleyici ürünün doğrudan toprağa konulmasını önler: amaç israfı önlemek ve her şeyden önce kimyasalın sebzelerle temas etmemesini sağlamaktır.

Lima Tuzağının kullanımı çok basittir, tuzak birbirine kenetlenen iki parçadan oluşur: yemi koyduğunuz tepsi ve ürünü örten ve onaran gölgelik. Bunlar Amazon'dan da satın alabileceğiniz ucuz tuzaklardır.

Lima Tuzağı nasıl çalışır?

Sümüklü böcek ilacı cazibe ile çalışır: salyangozlar ve sümüklü böcekler onu hisseder ve yemeye giderler, yuttuktan sonra ölürler. Bu nedenle sebze bahçesini sürekli ürün şeritleriyle çevrelemek gerekli değildir: sadece etrafa dağılmış küçük yığınlar koyun, salyangozlar kendileri gidip onu alacaklardır. Ancak sorun, zamanla maddenin bozulma eğiliminde olması ve toprağa nüfuz etmesidir.Bu gerçekleştiğinde, gastropodlara karşı etki sona erer ve işlediğimiz toprağı kirleten, zehirleyen bir kimyasal açığa çıkar.

Piyasada, herhangi bir tarım merkezinden satın alınabilecek çeşitli salyangoz önleyici yem türleri vardır. Bunlardan bazıları zararlı kimyasallardır, özellikle metaldehit bazlı olanlar oldukça zehirli pestisitlerdir. Ayrıca, organik tarımda izin verilen demir fosfat bazlı daha doğal ürünler de vardır, örneğin Solabiol veya Ferramol.

Lima Trap tuzakları, sümüklü böcek yeminin sebze bahçesinde dağılmasını önleme görevine sahiptir, çünkü tepsi toprakla temas etmesini önlerken, gölgelik yağmurdan korur. Organik olmayan sümüklü böcek peletleri kullanılıyorsa, sebzeleri kirletmelerini önlemek için bu çok önemlidir. Dağıtıcı ayrıca doğal ürünler kullananlar için de çok iyidir: buSatın alma sırasında güzel tasarruflarla atıkları önemli ölçüde sınırlar.

Bu dispenserler, tepsiye kolayca erişilebilmesi için çıkarılabilir bir kanopiye sahip olduklarından çok uygun bir şekilde tasarlanmıştır ve kabın altındaki uç sayesinde yere sıkıca sabitlenirler ve rüzgarlı günlerde bile devrilmezler.

Sebze bahçesini salyangoz ve sümüklü böceklerden korumak için, bu tuzaklardan birkaçını ekinlerin çevresine yerleştirin ve yemle dolu tutun. Tuzağın yanındaki ölü salyangozları gözlemleyerek sümüklü böcek ilacının etkisini kolayca görebilirsiniz. Temiz tutmak ve herhangi bir hayvanın zehirlenmesini önlemek için cesetleri periyodik olarak çıkarmanız önerilirArada bir yemi yenilemeniz gerekiyor çünkü sümüklü böcekler tarafından yeniyor.

Lima Tuzağı kullanıldığında, zehir dağıtıcıda kaldığı için kimyasal pestisit doğal bir sebze bahçesinde de kullanılabilir. Ancak, kazara dökülmelerden endişe etmemek için sadece organik yem kullanmanızı öneririm. Genel olarak, doğal ürün toksik sümüklü böcek ilacından daha pahalıdır, ancak tuzağın koruması sayesinde o kadar az ürün kullanılır kifiyat farkı bunu önemli ölçüde etkilemez.

Lima Tuzağı Satın Alın

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön