Şeftali ve kayısı ağacı hastalıkları

Bu makale, şeftali ve kayısı ağaçlarında en sık görülen hastalıklara ve organik tarımda izin verilen düşük etkili haşere kontrol olanaklarına adanmıştır.

Oldukça yaygın bir görüşe göre, şeftali ve kayısı ağaçlarının organik olarak yetiştirilmesi pratikte imkansızdır, çünkü bunlar kolayca hastalanan ve birçok zararlı tarafından saldırıya uğrayan ve yaygın böcek öldürücüler ve mantar öldürücülerle savunulması gereken iki hassas türdür.

Gerçekte, organik meyve tarımı bugün, gerçekten iki hassas tür olan şeftali ve kayısı ağaçları da dahil olmak üzere tüm ürünlerin başarısı için geçerli araçlara sahiptir. Organik tarımın stratejileri ve araçları, olası tedavilerin uygulanmasında belirli bir sıkıntı, sabitlik ve zamanlama bilgisi gerektirir, aksi takdirde bunun olmadığını kanıtlamak kolay olacaktır.bu yöntemle yetiştirmek mümkündür.

İçindekiler

Sorunların önlenmesi

İlk olarak, bu önleme çok önemli̇ İlk kural, genetik olarak en yaygın olumsuzluklara dayanıklı veya toleranslı olan şeftali ve kayısı ağaçlarını dikmeyi seçmektir, bunlar 'eski meyve' fidanlıklarının kataloglarında bulunabilir, ancak sadece bunlar değil. Ayrıca, dikim sırasında, büyüklüğü sağlamak için uygun dikim mesafeleri seçilmelidiryetişkin bitkilerin.

Aşağıdaki önleyici tedbirler implantasyondan sonra da geçerlidir:

  • Budama işlemini, yaprakların iyi havalanmasını sağlayacak şekilde yönetin;
  • Hastalığın yayılmasını önlemek için enfekte olmuş bitki parçalarını meyve bahçesinden uzaklaştırın. Bu aynı zamanda sonbaharda dökülen yapraklar için de geçerlidir; patojenler ve zararlılar için ek kışlama alanlarının ortadan kaldırılması için bunların tırmıkla temizlenmesi gerekir;
  • Sadece yaprakların altını sulayın ve bitkinin toprak üstü kısmını kuru bırakacak şekilde asla serperek sulamayın.
  • Bitki dokusunu daha az dirençli hale getiren çok fazla azotun neden olduğu vejetatif bereketi önlemek için dengeli gübreleme, asla aşırı değil. Aşırı azot, sadece çözünebilir azotlu gübrelerde değil, kümes hayvanı gübresi ve gübre ile de ortaya çıkar.
  • At kuyruğu gibi güçlendirici etkiye sahip DIY maseratlar veya dekoksiyonlar ile önleyici tedaviler
  • Piyasada bulunan ve doğal maddelerden elde edilen güçlendirici etkiye sahip ürünler olan corroborantlar ile önleyici tedaviler. Bunlar arasında zeolit, kaolin, propolis ve soya lesitini bulunur, bunların hepsi suda seyreltilmeli ve sezon boyunca birkaç kez bitkilere püskürtülmelidir.

Şeftali ve kayısı ağaçlarının başlıca hastalıkları

Şimdi iki meyve türünü etkileyen başlıca mantar hastalıklarına bakalım.

Şeftali kabarcığı

Bu hastalık şeftali ağaçlarında en sık görülen hastalıktır. Fungus esas olarak kırmızımsı kabarcıklar oluşturarak yaprakları tahrip eder, ancak aynı zamanda çiçekleri deforme ederek ve dökülmelerine neden olarak zarar verir. 7-8 °C ve birkaç saatlik yağmur hastalığın ortaya çıkması için yeterlidir, bu nedenle genellikle mevsimin başlarında, hatta bitkinin vejetatif uyanışında ortaya çıkar.

Zorlu baharlarda, bitkiler tamamen yapraksız kalabilir ve bu da üretim üzerinde çok olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, tomurcuk açmadan kısa bir süre önce kalsiyum polisülfür ile önleyici bir uygulama yapılmalıdır. Bu etkili bir üründür, ancak her zaman etiketlerdeki tüm bilgiler dikkatlice okunarak kullanılmalıdır. Daha sonra, uygulamaları sınırlamak içinSezon boyunca, atkuyruğu maseratlarının veya yukarıda belirtilen destekleyicilerin düzenli olarak püskürtülmesi önerilir.

Şeftali ve diğer sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakır uygulamaları yalnızca kışın, yapraklar döküldükten sonra yapılabilir ve mantarın kışı geçiren formlarını engeller.

İçgörü: şeftali ağacı kabarcığı

Monilia

Tipik bir sert çekirdekli meyve hastalığı olan bu hastalık her iki türü de etkiler ve vadi tabanları ve sisli ovalar gibi nemli mikro iklimler tarafından tercih edilir. Erken ilkbaharda olduğu gibi düşük sıcaklıklar çiçekleri, meyveleri ve dalları etkileyen bu hastalığı tetiklemek için yeterlidir. Çiçekler kahverengiye döner, kurur ve bazen gri küfle kaplanır.

Dallarda çökük çentikler ve çatlaklar görülebilir ve uç kısımları kurur. Meyveler çürür ve gri küfle kaplanır. Kabarcıklar gibi, monilya da kalsiyum polisülfit ürünleri ile tedavi edilebilir, ancak çiçeklenme sırasında bundan kaçınılmalıdır, bunun yerine bakteriyel hastalıklara karşı da yararlı olan mikro organizma Bacillus subtilis bazlı bir ürün kullanılmalıdır.

Corineo

Çukurlaşma, impallinatura veya parazitik gummosis olarak da adlandırılabilen Coryneal, özellikle kayısı ve diğer sert çekirdekli meyveleri etkileyen bir mantar hastalığıdır. Yapraklardaki semptomlarla tanınabilir, yani bir hale ile çevrili kırmızı-mor girintiler, daha sonra ayrılır ve lamina çukurlaşır. Dallarda, bir eksudatın sızdığı çatlaklar görülebilir.Meyve üzerinde küçük kırmızı lekeler oluşurken, bunlar daha sonra sakızımsı kabuklara dönüşür.

Gummosis sadece coryneus'a bağlı değildir, kayısı ağacında genellikle budamadan sonra bitkinin özsu yaydığını görmek için olur.

Bakırlı ürünlerle yapılan kış tedavileri, yapraklar döküldükten sonra, her zaman etiketleri dikkatlice okuduktan sonra püskürtülmesi gereken coryneus'u durdurmak için yararlıdır. Kışın bitkiyi, kabuğu kışlayan mantarlardan temizleyen bir gövde macunu ile de koruyabilirsiniz.

İçgörü: coryneum

Kırmızı lekelenme

Kayısı ağacının hem yapraklarını hem de meyvesini etkileyerek kırmızımsı lekelere ve bitkinin yapraklarını dökmesine neden olur. Fungus yerdeki yapraklarda kışı geçirir (bu nedenle hastalıklı bitkilerin taç altı bölgesinden tırmıkla uzaklaştırılması önemlidir) ve Nisan ortalarında yağmurlarla birlikte yeniden aktif hale gelerek genç sürgünleri enfekte eder. Hastalık yine tedavi ile önlenir,Mevsim boyunca, yukarıda açıklanan tüm önleyici tedbirler alınabilir ve bitkinin doğal savunma mekanizmalarını güçlendirmesine yardımcı olmak için, korozif spreyler ve silisyum açısından zengin olan ve bitki hücreleri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olan at kuyruğu maseratı veya kaynatma kullanılabilir. Bakır kullanımına aslında tarımda izin verilmektedirbiyolojiktir, ancak uzun vadede toprakta metal olarak birikir ve bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca, mevsim boyunca sert çekirdekli meyvelerde kullanılamaz

Oidium

Her iki tür de, şeftali ve kayısı, meyvelerde beyazımsı, hafif kabarık, yuvarlak lekelerin ortaya çıkmasına neden olan külleme mantarı tarafından saldırıya uğrayabilir, daha sonra bunlar düşer veya deforme olur ve yapraklarda klasik beyaz küf görülebilir. Bu beyaz küf mantarı sıcak tarafından desteklenir, ancak enfeksiyonlar tomurcuklar açıldığında sezonun başlangıcında başlar, bu yüzdenEtkilenenleri erkenden ortadan kaldırmak, yayılmalarını önlemeye yardımcı olur.

Küllemeye karşı, sodyum bikarbonat veya potasyum bikarbonat bazlı spreyler çok faydalıdır, her iki durumda da ürünü suyla seyreltirken, daha sonra piyasada çeşitli formülasyonları bulunan kükürt bazlı ürünlerle de tedavi edebiliriz. Önemli olan, her zaman ambalaj üzerindeki endikasyonları dikkatlice okumak ve bunları aşmadan akıllıca kullanmaktır.ve önlemlere saygı gösterilmesi.

Organik tarımda izin verilenler de dahil olmak üzere, bitki koruma ürünlerinin profesyonel kullanımı için bir 'ruhsat', yani satın alma ve kullanma yetkisi belgesine sahip olmak gerekir. Bahçesinde, sebze bahçesinde veya amatör meyve bahçesinde birkaç bitkisi olanlar hobi ürünlerine başvurabilir veya en fazla önleme ve maserat vecanlandırıcı.

Başa dön