Sebze bahçesinde elateridlerle mücadele

Halk arasında gelincik olarak da adlandırılan Elateridae, böcek ailesinin üyeleridir ve özellikle larva döneminde bahçede sorun yaratan zararlılardır.

Bu solucanlar toprak solucanlarından çok daha küçüktür ve bitkinin içine girip onu alttan yiyip bitirecek kadar köklerden beslenirler. Özellikle yumru kökler ve soğanlar için rahatsız edicidirler, ancak diğer sebzelerin köklerine ve fidelerine de çok zarar verebilirler.

Soğanları ve yumruları delen bu kurtlar aynı zamanda fusarium veya tüylü mildiyö gibi çürüklük ve hastalıkların yayılmasını da destekler. Böcekler beyazımsı yumurtalarını yer altına, yaklaşık 30 cm derinliğe bırakır, yetişkin böcek yetiştiricilik için özellikle sorun yaratmaz.

İçindekiler

Elaterid saldırılarının tanınması

Gelincikler bitkilerimizle besleniyorsa, bunu bitkinin dışarıdan görülebilen herhangi bir açıklama olmaksızın çürümesini gözlemleyerek anlayabiliriz. En çok etkilenen bitkiler şüphesiz patatestir, ancak bu larvalar yayıldığında mısır ve kaburga da sıklıkla zarar görür.

Elateridleri tanımak zor değildir: onlar parlak renkli erişte Sarı, turuncu ve bakırımsı kahverengi arasında değişebilir. Gevşek, iyi gübrelenmiş toprağı tercih eder ve oldukça nemli bir iklimde yaşarlar.

Elateridlerle savaşmak

Bu solucanlara organik ürünlerle saldırmanın çok fazla yolu yoktur; ne yazık ki, bu böcekle mücadele etmek için toprakta kullanılacak böcek ilaçlarının neredeyse tamamı, doğal yetiştiricilik bağlamında izin verilmeyen zararlı kimyasallardır.

Belirli bir etkiye sahip olabilir entomopatojenik mantar beauveria bassiana (burada bulunan özel ürünlerde bulabilirsiniz), ancak küçük ölçekte ürünün maliyeti haklı değildir. Bu nedenle bu zararlılara karşı basit tuzaklar faydalı olabilir.

İçgörü: beauveria bassiana

Gelincik tuzakları

Organik sebze bahçesini elateridlerden korumak için tek sistem, onları yemle topraktan dışarı çekmektir. Onları dışarı çıkarmak için yere patates parçaları bırakabiliriz, bu da her gün içine giren zararlıları ortadan kaldırarak kontrol etmemiz gerekecektir.

Daha iyi bir tuzak yapmak için, bir kavanoz alabilir, dibini delebilir ve yarısına kadar birkaç saat bekletilmiş tohumlarla (mısır, buğday iyi olur) doldurabilirsiniz. Tuzak, sadece üst kısmı toprakla aynı hizada kalacak şekilde gömülmelidir; daha sonra üzerini bir tabakla kapatabilirsiniz. Gelincikler tohumlara çekilecek ve tuzağa düşecektir.

Elateridler nasıl önlenir

Malçlama, böceklerin yumurtalarını bahçe toprağına bırakmasını engellediği için elaterid saldırılarını önler. Toprağı sık sık işlemek de bu larvaların varlığını azaltır. Bu sorunu azaltmak için bir diğer önemli uygulama da ürün rotasyonudur, özellikle de bir önceki yıl aynı araziye yeniden patates ekmekten kaçınmaktır.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön