Nadasa bırakılmış arazide ekim: gübreleme yapmalı mısınız?

Daha fazla cevap okuyun

Merhaba. Bu yıl daha önce hiç ekin ekilmemiş yaklaşık bir hektarlık 'bakir' bir tarım arazisini yöneteceğim. Bu yüzden birkaç on yıl sonra ilk kez sürmem gerekecek. Daha önce keçiler otluyordu ve tüm yıl boyunca değil, sadece toprağı daha düzenli tutmak için. Gübrelemenin gerekli olup olmadığını veya bunu dışarıda bırakıp bırakamayacağımı merak ediyordum.Pasaj, toprak hiç işlenmediği için besin açısından kesinlikle zengin olacaktır. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

(Luke)

Merhaba Luca

Arazinizin yıllardır işlenmemiş olması, gübre kullanmadan iyi bir sebze bahçesi yapmak için yeterince verimli olmasını sağlar, keçilerin varlığı da olumludur. Bununla birlikte, tarlada yalnızca toprak örneklerinin analiz edilmesiyle bilinebilecek birçok faktör vardır. Her toprak farklı olduğu için genel bir kural yoktur.

Bu aynı zamanda ne yetiştirmek istediğinize de bağlıdır: sarımsak ve soğan gibi topraktan çok az şey talep eden mahsuller vardır, diğerleri ise balkabağı veya domates gibi daha talepkardır. Belki de sadece daha talepkar mahsuller için biraz gübre koymayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, özel talepleri olan bitkiler de vardır: kavunların şekerli olması için potasyuma ihtiyacı vardır, meyveler asidik topraklarda yetişir.

Toprağın analiz edilmesi

Toprağınızla ilgili bazı şeyleri zaten kendiniz öğrenebilirsiniz: örneğin, kendiniz ilkel bir toprak analizi yapabilir ve hatta pH'ı ölçebilirsiniz (basit bir turnusol kağıdı yeterlidir). Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, toprağınızı analiz ettirmek için bir laboratuvara gitmeniz gerekir (bölgenizdeki CIA veya Coldiretti'den bilgi almayı deneyebilirsiniz)

Toprağı analiz etmeye değer mi? Cevap, hedeflerinize bağlıdır: Kendi tüketiminiz için basit bir sebze bahçesi yapmak istiyorsanız, toprak neredeyse kesinlikle gerekli tüm maddelere sahip olduğundan gübrelemekten kaçınabilirsiniz, en kötü ihtimalle biraz daha zayıf bir hasat veya daha küçük sebzeler elde edersiniz.

Öte yandan, gelir getirici tarım yapmak istiyorsanız, toprak kompozisyonunu biraz daha iyi incelemek ve buna göre gübreleme yapmak isteyebilirsiniz. Meyve bahçesi dikmek isteseniz bile, bitki satın almak için bir yatırım yapmanız gerekecek ve gerçek analiz için para iyi harcanabilir.

Önemli bir şey var: Mikro-organizmalar ve çift sürme ile ilgili makalede okuyabileceğiniz gibi, çift sürerek toprağı biraz bozacaksınız. Toprak bir süredir çimlenmiş olacağından, çift sürmek iyi bir fikirdir: aksi takdirde oldukça gelişmiş bir kök ekmeğini parçalamanıza izin verir. Bununla birlikte, toprağa ve mikro-organizmalarına çalışma zamanı vermek için bu işlemi sebze bahçesini ekmeden birkaç ay önce yapmanızı tavsiye ederim.yeniden ayarlama zamanı.

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Önceki cevap Soru sor Sonraki cevap
Başa dön