Mayıs ayında meyve bahçesi yetiştiriciliği: yapılacak işlemler ve çalışmalar

Mayıs ayı doğaseverler için harika bir aydır: güneş ışığı, uzun günler, çiçek cümbüşü ve her yerin yemyeşil, parlak yeşili bize bu ayı 'kokulu Mayıs' olarak adlandıran ünlü şair Giacomo Leopardi'yi hatırlatır.

Meyve bitkileri yetiştirenler ay boyunca meyve bahçesinde ihtiyaç duyulan işler Azim ve gözlem ruhuyla hareket etmek.

Mayıs ayında, üretim ve bitki sağlığı açısından meyve bitkilerine göz kulak olmak çok önemlidir. Aslında, bir yandan döllenmeyi ve meyve tutumunu gözlemleyin ve gelecekteki üretim hakkında bir fikir edinirken aynı zamanda bazı zararlıların ve mantar hastalıklarının belirtilerini kontrol eder.

Öyleyse Mayıs ayında meyve bitkilerimize bakmak için ne yapmamız gerektiğini öğrenelim.

İçindekiler

Meyve inceltme

Meyve seyreltme aşağıdakilerden oluşur Meyvelerin bir kısmının oluşmasını engellemek Böylece kaynaklar bitki üzerinde kalanlar üzerinde yoğunlaşır. Seyreltme sayesinde daha büyük boyutlu meyveler elde edilir ancak doğal olarak oluşacak sayıdan daha azdır.

Bu işlem, zorlu bir pazar için boyut standartlarını karşılamak zorunda olmayan ve iyi meyvelerin alınması fikrine içerleyen amatör çiftçiler arasında çok isteksiz bulunabilir. Gerçekte, seyreltme uygulamasının çok önemli bir amacı da vardır klasik münavebe olgusundan kaçınarak üretimi düzenler Buna göre, bir meyve bitkisinin bir yıl meyve yükü, bir sonraki yıl ise boşaltımı vardır.

Bu teknik şunları sağlar daha tutarlı üretimler elde edin Aslında küçük meyveler oluşurken aynı zamanda bitkide bir sonraki yılın çiçek tomurcukları da oluşur ve eğer bitki çok sayıda meyveyi olgunlaştırmak için tüm kaynaklarını kullanmak zorunda kalırsa, gelecekteki üretim için tomurcuk yükünü azaltır.

İnceltmenin istenen hedefe ulaşması için, doğru zamanda, yani çiçeklenmeden yaklaşık 30-40 gün sonra uygulanması esastır Çıkarılacak küçük meyvelerin saplarını makasla keserek müdahale etmek gerekir, bunların büyüklüğü bitkinin kuvvetine çok bağlıdır. Kuvvetli bitkiler kuvvetli olmayanlardan daha fazla meyve verebilir ve ayrıca her bir dalı gözlemleyerek kaç tane meyve verebileceği hakkında bir fikir edinmek gerekir.Eğer yeni başlayan biriysek temkinli davranıp birkaç küçük meyve koparabiliriz, daha sonra yıllar geçtikçe daha iyi uyum sağlamak için daha fazla deneyim kazanacağız.

Hastalık ve böcek izleme

Mayıs ayında asla eksik olmaması gereken şey Bitkilerin sağlık durumuna sürekli ve titizlikle dikkat edilmesi Çünkü ilkbahar, serin sıcaklıklar ve olası yağışlarla desteklenen çeşitli mantar patojenlerinin ve zararlıların ortaya çıkabileceği bir dönemdir.

Bu nedenle bitkinin farklı organlarını gözlemlemek gerekir: elma ve armut ağaçları için kabuklanma, sert çekirdekli meyveler için monilya veya coryneus ve şeftali ağaçlarında kabarcıklar gibi klasik hastalıkların ilk belirtilerini gösterebilen yapraklar ve sürgünler.

Böcekler de Mayıs ayında sık görülen bir sorundur, özellikle yaprak bitleri, böcekler ve çeşitli tırtıllar.

Mayıs Ayı Tedavileri

Eğer önerildiği gibi Nisan ayında önleyi̇ci̇ tedavi̇ler zeolit, propolis veya lesitin gibi destekleyici etkiye sahip ürünlerle, Mayıs ayında tüm bitkilerde en az birkaç kez devam edilmelidir.

Bu kendi ürettiğimiz özüt ve maseratların püskürtülmesi Isırgan otu veya at kuyruğu gibi bu ay etrafta çok kolay ve bolca bulunabilecek bitkiler; ve özellikle külleme sorunlarını azaltmak için potasyum bikarbonat ile yapılan tedaviler de aynı derecede faydalıdır.

Bitki Koruma

Böcek hasarı tespit edilirse, çevresel açıdan sürdürülebilir bir yetiştiriciliği sürdürmek ve çevresel etkiyi mümkün olduğunca azaltmak için, yılmadan harekete geçmek önemlidir, organik tarımda izin verilen ürünlerden seçiyoruz etiketleri okuyarak ve neyin, hangi bitkide ve hangi olumsuzluğa karşı kullanılabileceğini anlayarak. 2023 yılında yürürlüğe giren ve hobicilerin tedavi olanaklarını sınırlayan yeni yönetmeliklere dikkat edin.

Şunlar var çok düşük ekolojik etkiye sahip tedaviler için çözümler Yaprak bitlerine karşı Marsilya sabunu ya da yumuşak sabun kullanın, bunlar teknik olarak böcek öldürücü değil, aşındırıcıdır.

Daha sonra, çeşitli lepidopteran türlerine karşı Bacillus thuringiensis bazlı olanlar, sert çekirdekli meyve tripsleri, meyve sineği, kiraz sineği ve armut psilline karşı entomopatojenik fungus Beauveria bassiana bazlı olanlar gibi çeşitli ürünler vardır.

Yaprak bitleri ve diğer böceklerle de savaşan doğal piretrum, birçok bitkide Asya uzun boynuzlu böceğine karşı dikkatli bir şekilde kullanılabilir. Bununla birlikte, seçici olmayan bir böcek ilacı olduğuna ve organik olsa bile hobiciler için izin verilmediğine dikkat edin.

Kriptogamik hastalıkları durdurmak için klasik bakır ve kükürt ürünleri dikkatli bir şekilde kullanılabilir. Sert çekirdekli meyvelerde, sezon boyunca bakırdan kaçınılmalı ve moniliosis ve bakteriyel yanıklığa karşı etkili olan Bacillus subtilis bazlı ürünler kullanılmalıdır. Aynı ürün yumuşak çekirdekli meyvelerde bakteriyel ateş yanıklığına ve armut ağaçlarındaki kahverengi lekeye karşı da yararlıdır.

Böcek ağları

Püskürtme ürünlerine ek olarak, aşağıdakileri kullanma olasılığı da vardır böcek dışlama ağları Bitkiler henüz küçükken, ağlar tüm kanopinin üzerine yerleştirilebilir ve gövdeye bir düğümle bağlanabilir, ancak gerçek bir meyve bahçesinde, kolay kurulum ve müteakip işlemlere izin veren mekanizmalarla donatılmış bir dikim sisteminde tüm sıra için ağlar kurmaya değer.Kaldırma.

İzleme ve yakalama için tuzaklar

Tuzaklar da haşere kontrolünde değerli bir araçtır, örneğin feromon tuzakları belirli böceklere özgü olanlar Yemek ve bunlar kromotropik veya Tap Tuzaklarında olduğu gibi son iki türün bir kombinasyonu.

İlk koleksiyonlar

Mayıs ayının ikinci yarısında ilk kirazlar olgunlaşır Burlat çeşitleri de dahil olmak üzere, bu kesinlikle çok beklenen ve hoş karşılanan bir andır.Yetişkin bir bitkiden 50 kg kiraz hasat edilebilir, ancak zorluk genellikle üst dallarda hasat yapmaktır. Hala genç olan bitkilerle, kış budaması yoluyla düşük saksı şekillerini ele alarak hareket edilebilir, böylece sonraki yıllarda hasat her zamankolay (bkz. kiraz ağacı budama).

Yeşil budama

İlkbaharın sonlarında birçok bitki küçük budama işlemleri, emici ve emicilerin çıkarılması gibi.

Bu konuyu ücretsiz olarak indirebileceğiniz özel bir e-kitapta derinlemesine inceledik.

YEŞİL BUDAMA: e-kitap indir

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön