Kivi meyvesinin hasadı: olgunlaştığı nasıl anlaşılır

Anlamak kivi̇ meyvesi̇ni̇ hasat etme zamani kolay deği̇ldi̇r çünkü bu önemsiz değil ve meyvenin olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak Deri renk değiştirmediği ve boyut da önemsiz bir parametre olduğu için.

Actinidia Meyve olarak kivi üreten bitki İtalya'da yaygın bir tırmanıcı üründür: yıllar içinde ülkemiz kendisini dünya çapında en büyük üreticilerden biri olarak kabul ettirmiştir.

Kivi bitkisi hem profesyonel meyve bahçesi için hem de bahçeye birkaç bitki koymak için gerçekten ilginçtir, çünkü kesinlikle üretken bir tür Asya kökenli bu meyve dişi actinidia bitkileri tarafından üretilir, diodik tırmanıcı çalı (yani cinselleştirilmiş bitkilerle) ve genellikle Kasım ayında hasat edilir .

İçindekiler

Kivi hasat dönemi

Aktinidya bitkisi Ekim sonunda üretime giriyor İklim bölgesine ve bağbozumu yılına bağlı olarak, her şey için olgun meyve bulunabilir Kasım ve ayrıca aşağıdaki Aralık don gelene kadar.

Sonbaharın sonundaki hasat dönemi, taze meyve üretiminin büyük ölçüde tükendiği bir zamana denk geldiği için meyveyi özellikle hoş karşılar. Bu nedenle aktinidya, ev bahçesi için mükemmel bir seçimdir ve şunu da unutmamak gerekir meyve vermek için hem dişi hem de erkek bitkilerin varlığını gerektirir .

Kivinin ne zaman toplanacağını nasıl anlarsınız?

Bir kivinin hasat edilip edilmeyeceğine karar vermek için olgunlaşmasını değerlendirmek Bu çok kolay değildir çünkü karakteristik tüylü kabuk hem olgunlaşmamış hem de olgun meyveler için kahverengidir, ne zaman hazır olduğunu anlamaya yardımcı olacak hiçbir varyasyon yoktur.

Olgun kivi tatlı ve şekerlidir Öte yandan, olgunlaşmadan toplanırsa, sert etli olmasının yanı sıra ekşi olacak ve çok lezzetli olmayacaktır. Profesyonel olarak yetiştirenler refraktometre Şeker içeriğini ölçen alet. Zevk için yetiştiren ve bahçede az sayıda bitkisi olanlar kesinlikle bu tür bir ekipmanı karşılayamazlar.

Bu nedenle aşağıdakileri yapmak gereklidir deneyim ile zamanlamaya dikkat etmek ve meyveyi mümkün olduğunca uzun süre bitki üzerinde bırakmaya çalışın. Önemli olan don gelmeden önce bütün kivileri alın Kış donları yaklaşıyorsa, kivileri dallarında bırakmak yerine olgunlaşmadan toplamak daha iyidir.

Meyveler nasıl hasat edilir

Dalından koparılacak olgun kivileri tanımak elbette bir mesele değildir, Öte yandan, elle hasat işlemi çok basittir : Kivinin sapını keserek ayırırsanız, bahçe makası ile kendinize yardımcı olmanız yararlı olabilir.

Olgunlaşan kiviler

Olabilir ki olgunlaşmamış kivi hasadı ya yanlışlıkla ya da hava koşulları daha fazla beklememizi engellediği için.

Bu durumda bir kişi şunları yapmalıdır elmalarla birlikte kutularda saklayın Elmalardaki etilen olgunlaşma hormonu olarak görev yapar ve süreci hızlandırır.

Hasat sonrası depolama

Hasat edilen kivileri muhafaza etmek için klasik meyve kasalarında saklayın çünkü içlerinde delikler var .

Meyvelerin birbirine çok yakın olmaması ve katmanlı olması daha iyidir.

A karanlık, kuru ve serin bir yerde Hava sirkülasyonu olması koşuluyla en az bir aylık raf ömrünü garanti eder. Kivi buzdolabında tutulursa, iki kat daha uzun süre dayanır.

Kivi mülkleri

Aktinidya'nın meyvesi, bir aktinidya ile karakterize edilir. yüksek C vitamini içeriği, Bu nedenle gribi önlemek için mükemmeldir ve bu açıdan sonbahar ve kış arasında bulunan bir diğer meyve olan turunçgillerin yerini alabilir. Buna ek olarak, kivi aynı zamanda iyi bir mineral tuz ve lif içeriğine sahiptir ve bağırsak florası için iyidir.

Daha fazlasını öğrenin: aktinidya yetiştiriciliği

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön