Fidanları beklemek için küçük bir sera

İlkbaharda, yaz bahçesinin ana kahramanları nakledilir domates, kabak, biber, patlıcan, salatalık...

Hepsi dondan korkan bitkilerdir, bu nedenle onları doğru zamanda tarlaya koymak ve acı çekmelerini önlemek çok önemlidir soğuk dönüşler İklim değişikliğinin yaşandığı bu yıllarda, iklim giderek daha az öngörülebilir hale geliyor ve dikkatli olunması gerekiyor.

Mükemmel bir fikir yine de nakilleri beklemek için küçük seralar kullanarak bitkileri korumaktır Il giardino delle idee tarafından önerilen Aleana serası gibi genç fideleri gerektiğinde örtmek için uygundur. Aşağıda yeni ekilen bitkileri geç dondan nasıl koruyabileceğimize bakıyoruz.

Nakil beklentisi

Sebze bahçesinin iklim tarafından yönetilen iyi tanımlanmış zaman dilimleri vardır: her mevsimin kendi çalışması ve hasadı vardır. Çiftçi uyum sağlayabilmelidir, ancak aynı zamanda şunları da uygulayabilir zamanın önüne geçmek için küçük adımlar Böylece yazın daha erken hasat yapılabilecek ve iyi sezon uzatılabilecektir.

Aile bahçesindeki özellikle ilginç bir şey de yaz mahsullerinin ilkbaharda ekilmesi bekleniyor Böylece kabak ve domates gibi sebzeler daha uzun süre sofrada kalabilir.

Kuzey İtalya'da, klasik yaz sebze bahçesi bitkileri şunlardan olurdu Mayıs başında nakil Nisan ayında onları soğuk havanın geri dönme riskine maruz bırakırız. Gece donunu sınırlayan bir örtü ile bir ay önce başlayabilirsiniz. Orta ve güney İtalya'da Nisan ayında hava ılımandır, ancak Şubat ve Mart ayları arasında örtmek faydalı olabilir.

Nakil beklentisi özellikle tropikal kökenli bitkiler için önemlidir Örneğin habanero veya carolina reaper gibi en acı biber çeşitleri. Aslında, sıcak aylarda iyi meyve olgunlaşması için tüm yazı kullanmamız gerekir.

Yaz sebze bahçesini nasıl öngörebiliriz

Bitkileri geç don riskine maruz bırakmadan ekim yapmak istiyorsak, öncelikle bir tohum yatağına ihtiyacımız olabilir: doğru zamanda hazır fidelerimiz olması için tohumların çimlenebileceği korunaklı ve ısıtılmış bir ortam.

Bu konuda Fikir Bahçesi'nin tohum yataklarına göz atabiliriz.

Alternatif olarak, şunları da yapabiliriz fidanlıklardan fide satın almak ekime hazır.

Fideler ister tohum yatağımızdan ister fidanlıktan gelsin, onları tarlaya yerleştirdikten sonra onları korumak özellikle gece donundan.

Basit bir çözüm, bunları bir örtü ile kaplamaktır. dokunmamış kumaş bir veya iki derece kazanabilir. Bir tünel veya küçük bir sera Bununla birlikte, şeffaf örtü çok daha etkilidir, güneş ışınlarının ısısını yakalayabilir ve tutabilir. Bu şekilde nakilleri 5-6 haftaya kadar öngörebiliriz.

Küçük aile sebze bahçelerinde, gerçek seralar koymak düşünülemez, ancak sadece ilk ay için geçici bir örtüye ihtiyacımız var. Daha sonra bazılarını seçebiliriz küçük seralar, hem boyut hem de maliyet açısından iddiasız.

Mini sera

Yeni dikilen fideleri korumak için çok basit seralar yeterlidir:

  • Önlemler Boy olarak hayatının ilk haftalarındaki fidelerden bahsediyoruz. 40-50 cm'lik bir boy yeterli olabilir.
  • Yapı Kolayca taşınabilmesi için güçlü ancak hafif bir yapıya ihtiyaç vardır.
  • Özellikler Sera, hem bitkileri incelemek ve bakımlarını yapmak (örneğin sulamak) hem de içeriyi havalandırmak ve hastalıklara yol açacak durgun nem oluşumunu önlemek için kolay açılabilmelidir.

Aleana seraları iyi bir çözümdür: üretilmektedir. poli̇karbonat Bu, plastik kaplama (zamanla yırtılır) ve cama (daha ağır ve daha kırılgan) tercih edilen güçlü ve dayanıklı bir malzemedir.

Bu seraları, fideleri hala saksılarda korunaklı tutmak için, tohum yatağından bir adım sonra veya doğrudan bahçede, yeni nakledilen bitkileri örtmek için kullanabiliriz.

The Garden of Ideas'ın mini seraları farklı boyutlarda sunulmaktadır Küçük bir sebze bahçesindeki hızlı kaplamalar için Aleana 4 (ve iki kat daha büyük olan küçük ev versiyonu) en uygun seçim olabilir, ayrıca fidelikler ve balkonlar için de iyi fikirler var.

Aleana mini seralar, Ansa Termoplastici'nin bir markası olan Il giardino delle idee'nin bir ürünüdür. Atıklar (rejenere malzemeler, endüstriyel atıklar, üretim atıkları) kullanılarak yapılırlar, bu nedenle çevresel olarak sürdürülebilir ürünler.

Mini seraları keşfedin

Matteo Cereda'nın Ansa Thermoplastics ile işbirliği içinde yazdığı makale.

Başa dön