FICO nasıl ve ne zaman aşılanır?

İncir ( Ficus carica ) olağanüstü dayanıklı ve üretken bir bitkidir; çeşidine bağlı olarak yıl içinde iki ürün bile verebilir (aslında birçok çeşit erken çiçek açar ve daha sonra ikinci bir hasat verir).

Kesimlerle çok basit bir şekilde çoğalır Bu nedenle genellikle aşılanmaz, ancak sıklıkla karşılaştığımız 'serbest duran', yani aşılanmamış birkaç meyve ağacından biridir. eğer bir incirin çeşidini değiştirmek istiyorsak onu aşılayabiliriz Özellikle zor değildir ve farklı tekniklerle yapılabilir.

İncirin budanması hakkında zaten konuştuk, şimdi bu meyve bitkisinin nasıl ve ne zaman başarılı bir şekilde aşılanacağını öğrenelim.

İçindekiler

İncir ne zaman aşılanmalı

İncir ağacının aşılanması yılın farklı zamanlarında yapılabilir Seçtiğimiz tekniğe bağlı olarak doğru periyodu seçmek başarı için çok önemlidir.

İşte gösterge niteliğindeki dönemler:

  • Şubat - Mart üçgen veya bölünmüş greft.
  • Mart - Nisan başı Kuron grefti.
  • Haziran - Temmuz : vejetatif tomurcuk aşılama.
  • Ağustos - Eylül : Dormant tomurcuk aşılama.

Aşılama ve ay evresi

Bilime göre incir ağacının ne zaman aşılanacağına karar vermek için aya bakmaya gerek yoktur Aslında ayın evresinin bir etkisi olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Geleneksel olarak, incirlerin küçülen bir aya aşılandığı söylenir Bu kuralı takip etmek isteyenler burada belirtilen ay evrelerini bulabilirler (bugünün ayı da dahil).

İncir ağacı: aşılama mı kesme mi?

Aşılamadan önce şunları yapmak iyi olur aşılamanın gerçekten gerekli olup olmadığını anlamak Çünkü incir ağacı için bu hiçbir şekilde söz konusu değildir.

Aslında çoğaltılması çok basit bir bitki son derece dayanıklı ve toprak türlerine uyarlanabilir: yeni bir incir ağacı istiyorsak, basitçe kesimlerle veya bir kök emiciden çoğaltın . bu yüzden biraz basitleştirerek, filizi aşılamak yerine kök salmasına izin verebiliriz.

Bununla birlikte, mevcut bir incirimiz varsa çeşi̇tleri̇ deği̇şti̇rmek i̇sti̇yoruz Aşılama ile örneğin yabani bir incirden evcil bir incire geçebilir, meyve türünü ve özelliklerini seçebiliriz.

Anaç seçimi

İncirler sadece mevcut bir bitkiye çeşit değiştirmek için aşılanır, incir filizleri her zaman bir incir bitkisi üzerine aşılanır Elbette tam uyumluluk söz konusudur.

İncir için uygun aşılama teknikleri

İnciri şu şekilde aşılayabiliriz farklı yöntemler Hangi tekniği uygulayacağımıza karar vermek için öncelikle çalışmak istediğimiz dönemi göz önünde bulundurmalıyız.

İncir ağacının ince bir kabuğu vardır, bu yüzden en basit yöntem tomurcuk aşılamaktır (Bununla birlikte, taç veya yarık yoluyla, daha da iyisi üçgen yoluyla (ince kabuğun filiz ve anaç arasındaki teması kolaylaştırdığı) aşılama yapmak hala mümkündür.)

Bölünmüş greft

İncir yarma aşısı kış sonunda yapılabilir, ancak filizler Ocak ayında alınmalıdır (tomurcuklar hala kapalıyken) ve sonra frigoconserved devreye girmesi gereken ana kadar.

Tekniğe ilişkin olarak şunları davet ediyorum bu videoyu izleyin Gian Marco Mapelli burada yarma aşılamanın çeşitli aşamalarını gösteriyor (burada erik ağacında gördüğünüz tekniğin aynısı incir ağacında da kullanılıyor).

Üçgen bağlantı

Aşılama tekniği yarma aşılamaya çok benzer, üçgen aşılama durumunda anacın tüm çapı boyunca bir yarma yapılmaz, sadece bir dilim çıkarın (tam olarak bir üçgen) .

Tabii ki, filizin yarma aşılamada olduğu gibi bir düdük şeklinde hazırlanması gerekmez, ancak burada da anaçtaki yuvaya uygun üçgen bir şekil yapılır ve daha sonra buraya yerleştirilir. anaç ve filiz 'değişimini' temas haline getirin Nemi içeride tutmak için mastik ile bağlanmış ve fırçalanmıştır.

Taç kaplin

Taç aşılama için de, yarma aşılamada olduğu gibi, kışın fidan alırız. Bu durumda aşılama için Mart ayına kadar bekleriz. Taç aşılama tekniği hakkında daha fazla bilgiyi özel makalede öğrenebiliriz.

Vejetatif tomurcuk aşılama

İncir ağacının üzerinde bitki tam emmekteyken Haziran ayı civarında, böylece kabuk yumuşak ve soyulması kolay olur. Filiz aşılama sırasında alınır.

Vejetatif tomurcuk aşılamanın çeşitli varyantları vardır, incir ağacında örneğin bir zufolo aşısı yapabiliriz.

Dormant tomurcuk aşılama

Dormant tomurcuk aşılaması yapılır yaz sonunda (Ağustos ortasından itibaren) Aşılama sırasında filizleri alarak tekrar. Dinlenme tomurcuğu aşılaması ile ilgili makalede teknikler ve yöntemler hakkında daha fazla ayrıntıya girebiliriz.

Greft masası

Her meyve bitkisi için çeşitli aşılama tekniklerini ve uygun dönemleri göz önünde bulundurmak, greftler için bir tablo hazırladık Ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Filiz depolama ve anaçlar hakkında bilgiler de dahil olmak üzere 27 meyve bitkisinin ne zaman ve nasıl aşılanacağını bulacaksınız.

greft tablosunu indir

Matteo Cereda'nın makalesi.

Başa dön