Bitkilerimiz için ciddi sorunları önleyebilecek budama sırasında gösterilmesi gereken temel bir özen vardır: makası dezenfekte edin.

Ne yazık ki Bu önemli gerçek genellikle göz ardı edilir Etkili dezenfeksiyon için pahalı ürünlere gerek yoktur: çok az bir parayla kendi dezenfektan püskürtücümüzü üretebiliriz.

Hadi keşfedelim Makas ve diğer budama aletlerinin nasıl ve neden dezenfekte edileceği.

İçindekiler

Bıçakları neden dezenfekte etmelisiniz?

İyi bir budama kesiminin nasıl yapılacağından, doğru budama makasının seçilmesinin ve bıçakların düzenli olarak bilenerek bakımının yapılmasının ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Tüm bunların nedeni keserek bir yaraya neden oluruz .

Bu yara şu hale gelebilir patojen mikroorganizmalar için bir giriş yolu Özellikle hastalıklar bitkiden bitkiye bulaşabilir, bu nedenle meyve bahçesinde çalışırken makasların dezenfekte edilmesi gerekir. Kabuk veya şeftali kabarcığı gibi mantar hastalıkları, bakteriyel hastalıklar ve virozis, bu önlem alınmazsa kolayca yayılır.

Hangi dezenfektan kullanılmalı

Hızlı bir şekilde dezenfekte etmek için ihtiyacımız olan çok kısa bir süre içinde etkili olan bir madde Aynı zamanda bıçakların çeliğine de saygılı olmak gerekir: sık sık kullanmak zorunda kalmak aşındırıcı dezenfektanlar kullanmayı göze alamayız .

Örneğin çamaşır suyu veya hidrojen peroksit dezenfeksiyon için etkili ürünlerdir, ancak kullanım sırasında bıçaklara zarar verirler ve bu nedenle tavsiye edilmezler.

Önerilen dezenfektanlar:

  • Benzalkonyum klorür Ameliyatlarda yüzeyleri dezenfekte etmek için kullanılır, çok etkili ve hızlıdır ve eczanelerde bulunabilir.
  • Denatüre etil alkol Mikroorganizmalara karşı çok daha etkili olan %70 alkol ve %30 su karışımında kullanılmalıdır. Çok yanıcı olduğu için dikkatli olun (kullanırken sigara içmeyin veya başka alevler kullanmayın). En ucuz çözümdür.

Meyve bahçesinde nasıl dezenfekte edilir

Daha önce de yazıldığı gibi, sık sık dezenfekte etmek önemlidir, bu yüzden işlemi çok hızlı yapmamız gerekir. Pratik ve cep dostu bir çözüm kendilerini bir püskürtücü ile donatmak (örneğin deodorant spreylerinden elde edilenleri yeniden kullanabilirsiniz). Bu, budama çalışmaları sırasında meyve bahçesinde bile makasın dezenfekte edilmesini çok kolaylaştıracaktır.

Bir tesisten diğerine her geçişimizde dezenfekte etmeye değer, iki dakika yeterli.

Bıçakları dezenfekte etmeden önce temizlemeliyiz. Bu önemsiz bir tavsiye gibi görünebilir, ancak kabuklanma ve kir varsa, dezenfektanla silmek işe yaramaz. Reçine ve ağaç kabuğu kalıntılarını gidermek için bir miktar su ve alkol verip bir bezle silmek daha iyidir.

Bıçak temizlendikten sonra dezenfekte edilebilir. Dezenfektanı püskürtüyorsunuz, etki etmesi için 30 saniye bekliyorsunuz. Güvenli tarafta olmak için, ikinci kez püskürtebiliriz, o zaman bu kadar.

Doğal olarak, kesimle ilgili tüm bıçaklar dezenfekte edilir: makas, makas, testere.

Kesiklerin dezenfekte edilmesi

Bıçağa ek olarak, büyük kesimler yaparken budama yaraları da dezenfekte edilmelidir .

Bitki üzerinde kesinlikle alkol kullanılmaz, geleneksel olarak MASTİK günümüzde daha etkili çözümler tercih edilmektedir.

Budama kesimlerinde ne kullanılacağı hakkında daha fazla bilgiyi ilgili makalede okuyabilirsiniz.

Kolay budama kursunu keşfedin

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön