Böceklerin bahçedeki rolü: sadece düşmanlar değil

Sebze bahçesi yetiştiren kişi aslında çok sayıda yaşam formu ile etkileşim Böcekler kesinlikle onların arasında onurlu bir yere sahiptir.

Tarımda böceklerden bahsettiğimizde, söylem hemen olumsuz bir çağrışıma bürünüyor ve yalnızca çeşitli zararlıların ekili bitkilerimize getirebileceği tehdidi tanımlıyor.

Bunun yerine, şu hususlar dikkate alınmalıdır birçok böcek yetiştirici için yararlıdır Bazıları tozlaşma (tozlaştırıcı böcekler) gibi vazgeçilmez görevleri yerine getirir, her organizmanın ekosistemde bir rol oynadığından bahsetmeye bile gerek yok.

Yetiştiricilik yapmak için entomolog olmak gerekmese de, tarım dünyasına hobi olarak bile yaklaşan herkesin olgunlaşması önemlidir minimum böcek farkındalığı Onlara saygı duymayı ve en sık ve önemli varlıkları tanımayı öğrenmek.

Öğreneceğimiz bir yolculuğa başlayalım böcekleri anlamak için bazı temel bilgiler Daha sonra çeşitli ailelere daha yakından bakacak ve şu bilgileri vereceğiz tanıma için yararlı unsurlar Şimdi böceklerin çevremizdeki ve ekili alanlarımızdaki varlığı ve ekosistemdeki rolleri üzerine düşünmeye başlıyoruz.

Böceklerin ekosistemdeki ve bahçedeki önemi

İster orman, ister bahçe veya sebze bahçesi olsun, her türlü doğal ortam bir ekosistem Yani, birbirleriyle etkileşim halinde olan canlı ve cansız organizmalar topluluğudur. Bir ekosistemin düzgün işleyebilmesi için bu etkileşimin tüm türler arasında bir denge sağlaması gerekir.

Ormanların ve ağaçların aksine, bahçeler ve sebze bahçeleri, bu hassas dengeleri büyük ölçüde değiştirebilen insan etkisinden en çok zarar gören yerlerdir bazen de yıkıcı etkileri olur.

Bu nedenle, ekosistemin mümkün olduğunca iyi işlemesini sağlamak için küçük kişisel ortamımızın nasıl olduğunu tam olarak bilmek çok önemlidir. Aslında, herhangi bir mutfak bahçesinde veya bahçede sadece bitkiler ve sebzeler değil, aynı zamanda memeliler, sürüngenler, amfibiler, böcekler ve diğer eklembacaklıları içeren çok zengin ve çeşitli bir fauna .

Sadece Bu tür çeşitliliği, ekosistemin istikrarını garanti eden önemli bir değerdir Organik tarımda gördüğümüz gibi biyoçeşitlilik çok önemlidir.

Özellikle böcekler, keşfedilmesi gereken muazzam bir mikrokozmosu temsil eder ve çok çeşitli davranışlara sahip birçok türü içerir.

Fitofag organizmalardan (bitkilerle veya bitkilerin parçalarıyla beslenen) aşağıdakilere kadar çeşitlilik gösterirler saprofajlar (ayrıştırıcılar ve detritivorlar), ve xylophages (odunla beslenen) ve koprofajlar (dışkı ile beslenen), ve nekrofaji̇stler (karkaslarla beslenme), gerçek Yırtıcılar (diğer böceklerle ve daha fazlasıyla beslenen).

Yararlı böcekler, zararsız böcekler ve haşereler

Bir aceminin bir böcek gördüğünde en sık sorduğu sorulardan biri, böceğin yararlı mı yoksa zararlı mı olduğudur.

Bir öncül gereklidir: doğada, yararlı veya zararlı olarak sınıflandırma mevcut değildir Tıpkı her canlının içinde bulunduğu ekosistemin amaçları doğrultusunda, tam da başlangıçta sözünü ettiğimiz dengenin korunması için yararlı olması gibi.

Öte yandan, bu hayvanların bitkilerimiz üzerindeki etkisini bilmek istememiz normaldir ve tam da bu nedenle, en doğru yaklaşım kişinin kendini bilgilendirmesi ve bunları birbirinden ayırt etmeyi öğrenmesi olacaktır, çünkü 'yararlı/zararlı' böceklerin yanı sıra tamamen zararsız ve tarımla ilgisi olmayan, ancak aynı zamanda içinde bulunduğumuz çevre için çok önemli olan birçok böcek vardır.

Boşuna değil, Var olan çok sayıda böcek göz önüne alındığında, bunların sadece küçük bir yüzdesi bitkilerimiz için gerçek bir tehlike oluşturmaktadır .

Bu nedenle, bir bitkinin üzerinde bir böcek görürseniz, hemen en kötüsünü düşünerek paniğe kapılmanıza veya alarma geçmenize gerek yoktur. Zararlı olsa bile, gözlem ile doğru tanımlanması için gerekli bilgilerin elde edilmesi arasında geçen süre içinde, kesinlikle bitkiyi yok etmeyecektir.

Ayrıca, istila ve ciddi durumlar haricinde, aşağıdakileri yapmak gereklidir müdahalelerimizi modüle etmeyi de öğreniriz Genellikle tedaviye gerek yoktur, ancak sadece potansiyel olarak zararlı böcekleri uzak tutmak yeterli olabilir, böcek ilaçlarının ve zalim yöntemlerin kullanımının sınırlandırılması kesin zorunluluk hallerine münhasırdır.

Otokton ve allokton böcekler

Bir ekosistemin dengesi sadece doğrudan insan müdahalesiyle değil, aynı zamanda dolaylı eylemlerle, örneğin belirli bir çevreye tamamen yabancı olan türlerin kasıtlı veya kazara sokulmasıyla da tehlikeye girebilir. allokton veya yabancı türler Onları otokton olanlardan, yani o çevreye özgü olanlardan ayırmak için.

Yabancı türlerin girişi kaçınılmaz olarak bir ekosistemi değiştirir Bazı durumlarda, örneğin aşağıdaki durumlarda olduğu gibi, önemli bir sonuç olmayabilir uğur böceği̇ harlequin ( Harmonia axyridis ), şu anda belirgin bir soruna yol açmadan kendi alanını (ekolojik niş) oymuştur.

Ancak diğer durumlarda, yabancı türlerin etkisi aynı alanı paylaşan diğer türlere ve dolayısıyla tüm çevreye ciddi zararlar verebilir. Asya Böceği ( Halyomorpha halys ), tarafından kırmızı palmiye biti ( Rhynchophorus ferrugineus ), tarafından Oryantal küçük meyve sineği ( Drosophila suzukii ), tarafından Aleurocanthus spiniferus ve Popillia japonica .

Kendilerini orijinal ortamlarından farklı bir ortamda, hatta belki de doğal avcılarının yokluğunda bulan bu böcekler büyük bir kolaylıkla çoğalırlar.

Açıkça belirtmek gerekir ki, bu sadece böcekler hakkında değil Örneğin tatlı su kaplumbağasını ele alalım. Trachemys scripta ssp. Geçmişte gölet ve göllerde terk edilmiş ve burada üreyerek Avrupa bataklık kaplumbağasının ( Emys orbicularis ). Ya da bitkiler arasında şu ağacı buluruz Ailanthus altissima 1700'lerin ortalarında Avrupa'ya hem süs amaçlı hem de Ailanthus bombice (Samia cynthia) yetiştirmek için bir hemşire bitki olarak tanıtıldı. Bitki, yüksek üreme kapasitesi nedeniyle o zamandan beri insan kontrolünden kaçtı ve yerli türlerin zararına birçok ortamda kolonileşmeye başladı.

Makale ve fotoğraflar Luigi Nicassio'ya ait

Başa dön